HC 21 Prešov | Official web

Tréner Faith: Mužstvo sa nastaví pozitívne len získavaním bodov

Hokejový tím HC MV Transport Prešov má za sebou prvé dva dni pod vedením nového trénera Juraja Faitha. Ten dal chlapcom na prvých dvoch tréningoch naozaj poriadne zabrať a do práce sa pustil s veľkou vervou. Po úvodnom stredajšom tréningu sme si pána trénera „odchytili“, privítali ho v Prešove a položili mu pár otázok.

 

Boli ste sa pozrieť na nedeľný zápas, čo vzbudilo značnú pozornosť zvlášť medzi médiami. V akom štádiu boli vaše vyjednávania s Prešovom v tejto fáze?

Popravde, v nedeľu som sa prišiel pozrieť na zápas, pretože som s pánom Ľuptákom kamarát. Dlhodobo si voláme. Keďže som bol ešte v Poľsku a náš posledný zápas sme odohrali v piatok, mal som čas a prišiel sa pozrieť na zápas. Myslím si, že za tým netreba hľadať nič. Nedeľa bola naozaj len o špekuláciách a až v pondelok prebehli nejaké prvé menšie rozhovory.

 

V slovenskej extralige to bude vlastne vaša premiéra na pozícii hlavného trénera. Je to taká pekná paralela, že jeden z najmladších tímov v lige bude mať mladého trénera?

Tak mladým trénerom… všade sa hovorí, že mladý tréner, ale v podstate budem mať 47 rokov. Ja stále hovorím, že v Bayerne Mníchov majú 33-ročného trénera. Takže áno, v podstate aj 46-ročný tréner je mladý tréner, ale myslím si, že je to taký akurátny vek. Stále máte chuť po nových veciach, čo je výhoda. Dlho som hral, vlastne až do mojej štyridsiatky. Potom som trénoval pri mládeži a aj ako hráč, aj ako tréner som mal dobrých učiteľov, či pri nebohom Mirovi Chudom alebo Tomekovi Valtonenovi. Myslím si, že to bude dobré.

 

Myslíte si, že vám vaša doterajšia kariéra, v ktorej mala mládež dôležité miesto, nejako pomôže pri práci s týmto tímom alebo toto je extraliga a tým pádom aj úplne nová výzva?

Všetko to išlo strašne rýchlo. Do štyridsiatky som hrával, potom som tri roky trénoval mládež, teraz posledné tri roky som pôsobil pri mužoch. Ide to naozaj veľmi rýchlo, ale ako som povedal, zažil som veľa trénerov, ako hráč aj tréner, takisto som mal dobrých učiteľov na školeniach po celej Európe. Je tu však určite mladé mužstvo a treba s ním pracovať.

 

Videli ste v nedeľu toto mužstvo hrať po prvýkrát? Aký dojem na vás urobilo?

Áno, bolo to po prvýkrát. Môžem povedať, že dve tretiny boli lepším mužstvom a mohli odskočiť aj na výraznejší gólový rozdiel. V druhej tretine boli dominantní a Bystricu vlastne ani nepustili z pásma. Možno chýbal nejaký jeden gól, ktorý neprišiel. Naopak, keď v tretej tretine inkasovali, niečo na nich padlo a nohy oťaželi. Môže za tým však byť aj mentálna stránka, keď mužstvo prehráva, môže ho ubiť každý takýto gól. Potenciál v mužstve však je a treba sa nastaviť pozitívne, čo sa dá len získavaním bodov a tým sa mužstvo môže dostať na nejakú pozitívnu vlnu a v nej pokračovať.

 

Čo by ste chceli tomuto tímu vštepiť? Máte už v mysli nejaké myšlienky, ktoré sa chystáte aplikovať?

Samozrejme, každý tréner má svoje myšlienky. Bez debaty, tlačí nás čas. Absolvujeme len pár tréningov a už v utorok nás čaká zápas doma s Michalovcami, vo štvrtok na Slovane, takže to pôjde všetko veľmi rýchlo, ale určite sa posnažíme už od prvých tréningov niečo tomuto mužstvu vštepiť, ale nedá sa zmeniť všetko za pár dní.

 

Na záver možno trochu filozoficky, aký bude prešovský tím pod vedením Juraja Faitha?

Verím, že sa dobre odrazíme, budeme mať svoju tvár a budeme v tých vodách, v ktorých chceme byť a pôjdeme do play-off, práve to je totiž naším cieľom.

 

Foto: Peter Ilenčík