HC 21 Prešov | Official web

Gerlach: Slovenský hokej je podceňovaný. Tento tím nejedného prekvapí

Už čoskoro nám začína nová sezóna Tipos extraligy a k našim esám bude v novom ročníku patriť aj americký útočník Max Gerlach. Ten v príprave upútal nielen svojim menom, ale aj šikovnosťou a schopnosťou dostať puk do najnebezpečnejšej zóny pred bránou súpera. Max bol ďalším respondentom, s ktorým sme sa po jednom z tréningov našich chlapcov porozprávali.

 

Už viem, že vieš, čo tvoje meno znamená u nás. Znie však celkom slovansky. Vieš nám povedať niečo o svojom pôvode alebo predkoch? Nevieš, odkiaľ tvoje priezvisko pochádza?

 

Nie som si istý, či niečo z môjho mena pochádza odtiaľto zo Slovenska, ale môj pôvod je, aspoň podľa mojich zistení, nemecký. Odniekiaľ z dedinky v strednom alebo severnom Nemecku, na ktorej meno si už nespomínam. Pokiaľ teda viem, moje meno má nemecký pôvod.

 

Keď som pridal na sociálne siete môj posledný rozhovor, bolo to s Edom Šimunom, opýtal som sa fanúšikov, s kým by chceli ďalšie interview a istá Stacy Gerlachová napísala v komentároch tvoje meno. Predpokladám teda, že niektorí ľudia v Amerika sledujú tvoje počínanie pozorne.

 

To bola moja mama (smiech). Veľmi pozorne sleduje, čo sa okolo mňa a tímu deje. Aj oni sa teda tešia na nadchádzajúcu sezónu a veria, že ma budú môcť prísť navštíviť niekedy v priebehu roka.

 

Takže prídu na Slovensko?

 

Áno, pokiaľ viem, pokúsia sa prísť niekedy v novembri. Tak verme, že sa to podarí.

 

Stal si sa tu rýchlo celkom populárnym hráčom a nie je to kvôli tvojmu menu, ale schopnostiam. Ako by si opísal seba ako hokejistu?

 

Myslím, že som celkom ofenzívny hráč, ale dokážem hrať na oboch koncoch klziska. Samozrejme, rád hrám rýchlo a snažím sa, aby sa puk po ľade pohyboval čo najrýchlejšie. Snáď sa ľuďom bude moja hra páčiť a verím, že tu v Prešove dokážem uspieť.

 

V tejto otázke ma, prosím, oprav, ak poviem niečo nesprávne, ale narodil si sa v Minnesote, ako chlapec si strávil pár rokov v Colorade, potom Alberta, Saskatchewan, Švajčiarsko, Rakúsko, Švédsko, Taliansko a teraz Slovensko. Máš stále iba 24 rokov, ale myslím, že si už v živote videl a zažil všeličo.

 

Mal som v živote dosť veľké šťastie, že som mohol žiť na mnohých miestach a stretnúť hromadu ľudí. Bol som už v mnohých krajinách a teraz som prišiel sem. Určite si myslím, že oveľa viac hokeja je ešte predo mnou než za mnou a s ním aj ďalšie zážitky a skúsenosti.

 

Fínsko má skvelú ligu, Rusko má skvelú súťaž, vo Švédsku som bol vlani chvíľu a aj tam majú skvelý hokej. Určite toho chcem v živote vidieť čo najviac a odniesť si čo najviac zážitkov.

 

Skús teda porovnať všetky tieto miesta s Prešovom z hokejového hľadiska.

 

Myslím si, že Slovensko je v tomto smere trochu podceňované. Určite si nemyslím, že vaša súťaž má takú publicitu v porovnaní so severnou Amerikou, ale úrovňou rýchlosti, zručnosti alebo tempa sa táto súťaž radí ku všetkým týmto elitným ligám v Európe. Je zábavné sledovať všetky tieto tímy v Lige majstrov a aj Slovensko tam má Slovan, čo bude jeden z najlepších tímov v tejto sezóne Tipos extraligy.

 

Ako som už povedal, slovenský hokej je rozhodne na vzostupe. Na drafte ste mali dvoch chalanov tam hore, čo je určite vzrušujúce a som rád, že tu môžem byť.

 

Ako sa ti v Prešove zatiaľ páči? Máš už aj nejaké obľúbené miesta?

 

Toto mesto milujeme a je tu veľmi pekne. Všetci zahraniční chlapci sú v tíme noví a nikdy predtým sme tu neboli, ale radi si spolu vyrazíme do mesta, dáme si večeru a stretneme sa ako partia. Ľudia v meste sú skvelí a aj na autogramiádu ich prišlo naozaj veľa, všetci sme boli prekvapení, koľko fanúšikov prišlo za nami. Máme šťastie, že máme takúto skvelú fanúšikovskú základňu v tomto skvelom meste.

 

Nová sezóna je za rohom. Čo môžeme očakávať od tohto tímu v tejto sezóne?

 

Určite si myslím, že tento tím nejedného prekvapí. Budeme hrať rýchlo a máme množstvo mladých a hladných chalanov, ktorí svoje kariéry ešte len začínajú. S Nikitom máme jedného z najlepších, ak nie najlepšieho, brankára v lige. Ako som povedal, myslím si, že máme dobrý mix starších a mladších chalanov, ktorí sú hladní po úspechu.

 

Foto: Peter Ilenčík