HC 21 Prešov | Official web

Aká bola prvá štvrtina sezóny v podaní HC Grotto Prešov?

Do Prešova sa v tomto roku s veľkou pompou vrátil seniorský hokej po 1299-dňovej absencii. Najrýchlejšia hra na svete tretiemu najväčšiemu mestu chýbala, čo prešovský fanúšik rýchlo dokázal svojou prítomnosťou na štadióne. Koňare majú za sebou štvrtinu sezóny, ktorá nebola vôbec jednoduchá, no v posledných zápasoch predsa len ukázali stúpajúcu krivku.

 

Príprava na novú sezónu bola náročná z viacerých hľadísk. Nielen hráči, ale aj samotný klub sa musel vysporiadať s viacerými vecami. Práce na zimnom štadióne a infraštruktúre pokračovali až do samotného záveru prípravy. Na slávnostné otvorenie sezóny však už bolo všetko pripravené. V skvelej atmosfére privítal Prešov 24. septembra Banskú Bystricu. Prešovskí fanúšikovia boli v zápase 1. kola svedkami gólovej prestrelky, hetriku Bretta Welychku a víťazstva domácich v pomere 5:4.

 

Po nádhernom prvom víťazstve však Prešov čakala náročná skúška. Prestalo sa dariť a najmä na ihriskách súperov prišli ťažké prehry. Poradiť sme si museli aj so zraneniami dôležitých hráčov. Pred tretím zápasom s Popradom prišiel tím o kľúčového útočníka Bretta Welychku, ktorého absencia trvá dnes už presne desať zápasov. Treba však povedať, že pred zrakmi domácich fanúšikov dokázali prešovskí hokejisti zakaždým bojovať o víťazstvo až do samotného konca.

 

V úsilí riešiť nepriaznivú situáciu pracovalo vedenie na posilnení kádra, čo sa v druhej polovici októbra aj podarilo uskutočniť. S novými mužmi v zostave, obrancom Erikom Rajnohom a útočníkmi Jánosom Vasom a Albertom Michnáčom, sa ku kvalitnej hre dostavili aj tak žiadané body. Zápas doma proti Slovanu Bratislava síce nebol víťazný, no odštartoval sériu veľmi dobrých výkonov, z ktorých HC Grotto Prešov dokázalo z nasledujúcich troch zápasov vyťažiť osem bodov.

 

„Na kabíne vidím, že chalani úplne inak chodia na tréningy a vyzerá to celkom inak. Konečne pribudli aj nejaké úsmevy, takže poďme ďalej vyhrávať,“ povedal po poslednom zápase s Banskou Bystricou obranca Erik Rajnoha.

 

„Myslím si, že to začalo už domácim zápasom so Slovanom. Síce sme prehrali, ale podľa mňa sme odohrali dobrý zápas. Do Michaloviec sme prišli rovnako ako dnes bojovne naladení a vyhrali sme,“ dodal.

 

Tri víťazstvá s Michalovcami, Liptovským Mikulášom a Banskou Bystricou boli nesmierne dôležité. HC Grotto Prešov sa vďaka nim odrazilo od dna tabuľky a so štrnástimi bodmi momentálne okupuje deviate miesto tabuľky. Ďalej mali byť na programe tri zápasy s tabuľkovými susedmi: Spišskou Novou Vsou, Popradom a Novými Zámkami. Prvý však musel byť preložený. Nič to však nemení na tom, že v týchto dueloch pôjde o nesmierne cenné body, ktoré Prešovu môžu pomôcť posunúť sa tabuľkou vyššie.

 

„Každého teší, keď mužstvo vyhráva, ale my sme mali aj nejaké prehry a musíme to doháňať. Ja by som bol rád, keby sme druhú štvrtinu sezóny odohrali lepšie ako tú prvú. Myslím si, že tento tím pracuje denno-denne a zaslúžil by si tých výhier viac,“ povedal po poslednom stretnutí náš tréner Ernest Bokroš.

 

My v to budeme s našimi fanúšikmi dúfať tiež. Máme mnoho dôvodov na optimizmus. V prvom rade sú to skvelé výkony našich opôr a začať musíme brankárom Nikitom Bespalovom. Ten je v tomto ročníku najzamestnanejším gólmanom Tipos extraligy. Na konte má už 415 úspešných zákrokov, čo je najviac spomedzi všetkých maskovaných mužov v lige. Drží si pritom viac ako solídnu úspešnosť 91,21%.

 

Medzi štatistických lídrov patrí aj útočník Jonathan Charbonneau. Ten si drží priemer viac ako jeden bod na zápas a v tabuľke produktivity súťaže mu momentálne patrí 13. miesto. Na jeho spoluprácu v elitnej formácii s Vilom Čachom a Brettom Welychkom sme sa veľmi tešili, no neradovali sme sa z nej dlho. Brettov návrat do zostavy sa však nezadržateľne blíži, čo rozhodne je jeden z dôvodov nášho optimizmu.

 

Rovnako tak skvelé výkony ďalších našich strelcov, štyrikrát sa trafil Edo Šimun, trikrát János Vas a Janko Sýkora, ktorí uspeli aj v mimoriadne dôležitej nájazdovej lotérii proti Liptovskému Mikulášu. Spokojný so svojimi výkonmi môže byť určite aj Vilo Čacho, ktorý má rovnako ako Jonathan na konte sedem asistencii.

 

Foto: Peter Ilenčík