HC 21 Prešov | Official web

V dobrej kabíne a s dobrými chalanmi je ľahké zapadnúť, hovorí János Vas

János Vas si obliekol prešovský dres a náš tím okamžite začal ťažiť z jeho schopností a skúseností. Ostrieľaný útočník a bývalý kapitán maďarskej reprezentácie odohral za Prešov dva zápasy, strelil v nich tri góly a ešte pridal úspešný nájazd v lotérii s Liptovským Mikulášom. Ako povedal aj náš tréner Ernest Bokroš: „János nám priniesol kľud, rozvahu a kreativitu.“ S novým mužom HC Grotto Prešov sme sa tak museli porozprávať a priniesť vám zopár jeho slov.

 

Ešte raz ťa vítam u nás v Prešove. Si veľmi skúsený hráč, ktorý už predtým hral aj v Tipos extralige, ale nikdy za slovenský tím. Aký je to pocit?

Je to skvelé. Chlapci v Prešove sú skvelí, napriek ťažším časom bol príchod do novej kabíny super, aj keď to chalani nemali jednoduché. Dokázali sme sa však zomknúť, viacero vecí nám vyšlo a teraz to vyzerá, že sme konečne na dobrej ceste. Som rád, že tu môžem byť.

 

Čo hovoríš na mesto? Mal si čas navštíviť nejaké miesta tu v okolí?

Momentálne bývam blízko k centru mesta, aj keď to zatiaľ nie je môj trvalý byt. Pozrel som si centrum a prešiel sa po okolí. Vozím sa na kolobežkách Bolt, čo je dosť sranda a ešte nikdy som nič také nepoužíval (smiech). Takže áno, páči sa mi tu.

 

Povedz nám niečo o tvojom prestupe do Prešova. Sezónu si začal v Chamonix, potom si prestúpil sem. Ako to prebiehalo od prvého kontaktu s generálnym manažérom až po cestu do Prešova?

V Chamonix to nebolo také, aké by som chcel a celková hra nebola dobrá. Hovoril som si: ‚Čo sa to tu deje?‘. Veľa sme prehrávali a nebolo to niečo, čo by som chcel. Začal som sa preto rozhliadať a chcel ísť niekam bližšie k domovu. Prišla ponuka hrať za Prešov a ja som ju rád prijal.

 

Povedal ti generálny manažér alebo tréner niečo o tom, čo tento tím bude od teba potrebovať? Aké boli ich očakávania?

Povedali mi, že potrebujú skúsenosti. Pravdepodobne vedeli, čo na ľade dokážem a aká je moja hra. Mysleli si, že tomuto tímu dokážem pomôcť. Ja sa len snažím hrať svoju hru, sústrediť sa na seba a podávať dobré výkony, pretože ak budem hrať dobre, asi to pomôže celému tímu. Nebolo to teda nič veľké, snažíme sa sústrediť na drobnosti, nepozerať ďaleko do budúcna a robiť veci jednoducho.

 

Môžem povedať, že si bol pre tento tím dobrou posilou. Sám si to aj dokázal, dva zápasy, dve víťazstvá a tri góly. Tímu sa podarilo odraziť od dna tabuľky. Dá sa povedať, že si našiel svoju a svoje miesto v tíme dosť rýchlo.

V dobrej kabíne je zakaždým ľahké nájsť si svoje miesto. Na tom v hokeji záleží, ak ste v dobrej kabíne a máte okolo seba dobrých chalanov, tak dokážete ľahko zapadnúť. A keď vyhráme, tak je jedno, kto dá ten gól. Samozrejme, dávať góly je pekné, ale záleží len na víťazstvách a na bodoch do tabuľky.

 

Asi je férové povedať, že naša ofenzíva potrebovala väčšiu hĺbku. Tréner mi v tejto sezóne niekoľkokrát povedal, že sa nadrieme na naše góly a potrebujeme niekoho, kto dá ten „gól navrch“ a zariadi pre tím výhru. S tvojim tromi gólmi to vyzerá, že si to naplnil.

Nuž, v posledných rokoch som bol vo svojich tímoch skôr nahrávač než strelec. Takto to však niekedy chodí. Ako som povedal, záleží hlavne na víťazstvách a hlavne potrebujeme nájsť cestu, ktorá nás povedie za ďalšími víťazstvami.

 

Máš za sebou dva zápasy, čo príde v ďalších dvoch? Čo potrebujeme zopakovať a čo naopak zlepšiť?

Sústredíme sa hlavne na piatok, kedy hráme opäť doma. Nechcem myslieť príliš ďaleko do budúcna, čaká nás veľký víkend s dvoma domácimi zápasmi. Viem, že Banská Bystrica má tento rok dobrý tím plný silových útočníkov a s kvalitnou obranou. Musíme teda hrať našu najlepšiu hru a opäť zvíťaziť.

 

Oba zápasy si odohral v druhom útoku s Aurelom Naušom a Jánom Sýkorom. Samozrejme, že ďalej sa to môže zmeniť, najmä s blížiacim návratom Bretta Welychku, ale s chalanmi ste hrali veľmi dobre už od prvého striedania, čo je podľa mňa ohromujúce.

Ou, ďakujem. Je to o komunikácii a o tom, mať okolo seba dobrých chalanov, potom je to jednoduché. Toto je hokej a hokej je veľmi jednoduchý. Každý z nás vie, aká je taktika. Bavíme sa spolu a rozumieme si, to je celé.

 

Ako som povedal, si veľmi skúsený hráč, ktorý predtým hral všade možne. Musím sa ťa opýtať, koľkými jazykmi hovoríš?

Hovorím anglicky, švédsky, samozrejme maďarsky, rozumiem nemčine a to je všetko.

 

Francúzsky nie? Nepokecal si s Jonathanom?

Francúzsky nie. Francúzština celkom odlišný a náročný jazyk (smiech).

 

Foto: Peter Ilenčík